RentSift

Revel Apartments

1005 1st St NE, Washington, DC

DCUpdated 2026-05-1530 snapshots

Current Asking Rents

Studio

$1,844

+$74 vs DC median

1 Bed

$2,212

+$213 vs DC median

2 Bed

$3,580

+$794 vs DC median

Price History

Tracked since 2026-03-27

How does this compare?

vs. 353 buildings in Washington, DC

Studio

$1,844

median $1,770

+4%

1 Bed

$2,212

median $1,999

+11%

2 Bed

$3,580

median $2,786

+28%

3 Bed

---

median $2,620

4 Bed

---

median $5,092

Get a full neighborhood report